Szanowni Państwo,
po ostatnim przeglądzie wentylacji otrzymaliśmy protokół jego wykonania wraz z zaleceniami dla właścicieli lokali. W treści prezentujemy tekst zaleceń:
Zalecenia – lokale mieszkalne:
W wyniku przeprowadzonej kontroli instalacji wentylacyjnej w budynku mieszkalnym uznaje się, że budynek można użytkować natomiast urządzenia wymagają konserwacji a w razie konieczności wymiany.
W wyniku kontroli zaleca się:
1. Wykonać czyszczenie kratek wentylacyjnych – zgodnie z zaleceniami producenta;
2. Prowadzić bieżącą konserwacje (czyszczenie) wentylatorów na dachu (zakończenie kanałów wentylacyjnych), w razie konieczności naprawić lub wymienić niesprawny wentylator. Powstające w mieszkaniach ciągi zwrotne mogą świadczyć o awarii wentylatora.
Dla prawidłowego funkcjonowania systemu wentylacji należy dokonywać
systematycznej konserwacji i czyszczenia urządzeń narażonych na wadliwą pracę
spowodowaną zabrudzeniami. Zabrudzone filtry i kratki wentylacyjne również ograniczają pracę wentylatorów a w skrajnych przypadkach całkowicie blokują ich pracę co w konsekwencji przyczynia się do awarii urządzeń.
W przypadku instalacji okapowej występowanie uciążliwych zapachów może być związane z nieprawidłowym działaniem klap zwrotnych na odejściach instalacji okapowej w mieszkaniach. Zgodnie z przeznaczeniem, klapy te mają za zadanie zamykać się w celu zapobieżenia przedostawaniu się zapachów z innych mieszkań i otwierać podczas korzystania z okapu.
Możliwymi przyczynami uciążliwych zapachów mogą być:
1. Zamontowanie klap zwrotnych, które są nieszczelne i przepuszczają zapachy.
2. Brak klap zwrotnych, np. zdemontowane podczas prac wykończeniowych mieszkania lub montażu okapów.
3. Zabrudzenie klap zwrotnych (pył, kurz, osadzający się tłuszcz), co może prowadzić do niewłaściwego ich działania.
Weryfikacje można wykonać poprzez demontaż instalacji od okapu, aby umożliwić
swobodny dostęp do króćca przyłączeniowego w ścianie, ponieważ w nim znajduje się klapa zwrotna. Zaleca się wykonanie przedmiotowych badań dla mieszkań w których zdiagnozowana występowanie nieprawidłowości. W razie potrzeby zamontować szczelną klapę zwrotną. W przypadku występowania dźwięku (stukot) klapki zwrotnej, również należy wykonać diagnozę jej montażu.
Należy również pamiętać, że podczas używania okapu należy uchylać okno, takie zalecenia wskazują projektanci oraz producenci systemów okapowych. Otwarte okno wspomaga cyrkulację powietrza i zapobiega tworzeniu się podciśnienia, które mogłoby zmniejszyć skuteczność wentylacji bytowej.
Podczas pracy okapów o większej mocy wyciągowej niż wskazano w instrukcji użytkowania lokalu może dojść do zaburzenia pracy w całym mieszkaniu zwłaszcza przy zamkniętych oknach. Producenci w swoich systemach instalacyjnych przewidzieli możliwość montażu regulatorów przepływu powietrza np. MRM
„Regulatory MRM mogą być stosowane w przewodach wentylacji mechanicznej,
klimatyzacji, ogrzewania powietrznego oraz odprowadzających powietrze z okapów kuchennych montowanych w budynkach mieszkalnych. Ich podstawowym zadaniem jest utrzymywanie stałego strumienia przepływającego powietrza przy zmieniającej się różnicy ciśnienia.”